Informacja dla kandydatów na dawców krwi – Kandydat

Uprzejmie informujemy, że  RCKiK we Wrocławiu rozpoczyna realizację zadania „Zwiększenie bezpieczeństwa pobieranej krwi poprzez wprowadzenie procedury kandydata na dawcę”.

W ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020.”, procedura ta wprowadzana będzie sukcesywnie we wszystkich RCKiK.

Dawcy pierwszorazowi będą mogli zostać zarejestrowani na oddanie krwi w Oddziałach Terenowych oraz podczas akcji podczas akcji krwiodawstwa.

 

                                         Na czym polega procedura „Kandydat na dawcę”.

  1. Zarejestrowanie kandydata w systemie komputerowym; uzyskanie danych kontaktowych oraz zgody na ich wykorzystanie.

2. Pobranie od kandydata próbek krwi i wykonanie części obowiązujących dla dawcy badań ( morfologia, badania markerów czynników zakaźnych metodami serologicznymi).

3.  Wizyta w gabinecie lekarskim ocena wypełnionego przez kandydata kwestionariusza, wywiad medyczny, skrócone badanie przedmiotowe.

4. Poinformowanie kandydata o możliwości/ braku możliwości donacji po okresie około 3 tygodni od oddania próbki krwi.

5. Zgłoszenie się kandydata na donację i uzyskanie statusu krwiodawcy w okresie od 18 do 50 dni od dnia pobrania próbki.

 

Co ma na celu  procedura „Kandydat na dawcę” .

  • Zwiększenie liczby dawców stałych ( regularnych), a więc takich, którzy gwarantują największe bezpieczeństwo   pobieranej krwi i jej składników.
  • Budowanie świadomości wpływu własnych działań na kształtowanie wizerunku krwiodawstwa w Polsce, a tym samym zwiększanie ilości dawców.
  • Zapobieganie niszczeniu krwi z powodu dodatnich wyników badań wirusologicznych.

Dziękujemy za zrozumienie.

                    Zapraszamy do zarejestrowania się jako ”Kandydat na dawcę” a po pozytywnej weryfikacji – do oddawania krwi .

   Oddawaj krew regularnie i zostań kimś wyjątkowym!


print
Informacje, Ogłoszenia
asdaef

Polub nas !